Zhruba o dva mesiace to opäť začne: všetci vodiči (s výnimkou tých, ktorí jazdia na celoročných pneumatikách) začnú húfne prezúvať letné pneumatiky na zimné.
Ak máte k zimným pneumatikám zvlášť sadu diskov a teda pri prezúvaní prakticky len meníte kompletné koleso za koleso, možno vás bude lákať prezuť si auto svojpomocne. Na aké chyby si v takomto prípade dať pozor?
Čakanie do poslednej chvíle
Aj keď prvá chyba sa netýka výlučne domáceho prezúvania, keďže ju robí množstvo vodičov, považujeme za dôležité ju spomenúť. Ide o čakanie do poslednej chvíle.
Naša legislatíva hovorí, že osobné autá musia mať zimné pneumatiky od 15.11. (do 31.3.), ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.
Lenže aj pred polovicou novembra sa vie zima „ozvať“ a jedného dňa sa tak môžete zobudiť do mrazivého rána a na vašom aute budete mať stále letné pneumatiky.
Rozhodne tak s prezúvaním na zimné pneumatiky nečakajte na poslednú chvíľu, ale urobte to radšej skôr.
Prezúvanie s nedostatočným vybavením
Ďalšou chybou býva, že sa do domáceho prezúvania pustí niekto, kto na to nemá potrebné vybavenie.
Alfou a omegou je v tomto prípade momentový kľúč, ale celkovo sa pri rôznych úkonoch na aute zvyknú hodiť aj gola sady s račňou, či akumulátorové rázové uťahováky.
Extra tip: bez ohľadu na to, čo doma potrebujete (nielen na aute) spraviť, veľkým pomocníkom dokáže byť kvalitné akumulátorové náradie. Kvalitu za dostupné ceny vám v tomto smere ponúka značka Ryobi.
Nesprávne umiestnený zdvihák
Do tretice spomenieme chybu, ktorá sa už priamo týka samotnej výmeny kolies. Je ňou nesprávne umiestnený zdvihák.
Väčšina áut má presne vyznačené miesto, na ktoré by mala hlavica zdviháka dosadnúť. Dobre si to preto skontrolujte.
Mimo kontaktu s autom je dôležitý aj podklad, na ktorom chcete auto zdvíhať.
Zdvihák musí stáť na pevnom podklade, akým je asfalt, či betón, inak sa ani nepokúšajte auto zdvíhať. Reálne by totiž hrozil pád auta zo zdviháka.
Zdroj obrázka:
- Autor: jayzynism / Stock.adobe.com