Napriek tomu, že počet policajných akcií z roka na rok pribúda, počet nehôd neustále rastie. Zaujíma vás, čo najčastejšie spôsobuje dopravné nehody? Ak áno, my vám to prezradíme.
Neprispôsobenie rýchlosti stavu vozovky
Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je neprispôsobenie rýchlosti vozovke. Najmä počas zimného obdobia, kedy je na cestách súvislá vrstva snehu a ľadu a cestári nestíhajú udržiavať vozovku musíte jazdiť opatrenejšie ako kedykoľvek predtým.
V tomto prípade môžete pokojne ísť pomalšie, ako je povolené. Zdržiavať premávku nebudete, nakoľko aj ostatní vodiči si budú uvedomovať riziko, ktoré hrozí, ak pôjdete rýchlejšie.
Keď bude cestá mokrá, bude na nej súvislá vrstva lístia, ľadu a snehu, jazdite veľmi, ale naozaj veľmi opatrne. Pred zimou si dajte radšej preventívne skontrolovať závitovkovú prevodovku a motor, aby sa náhodou nič nestalo.
Málo času
Každý z nás sa neustále niekam ponáhľa a aj práve kvôli tomu vznikajú dopravné nehody. Chceme byť čo najrýchlejšie na mieste, pričom neváhame riskovať a okrem seba ohrozujeme aj ostatných vodičov.
Stačí si len lepšie zorganizovať čas a ak viete, že na niektorých miestach bývajú kolóny, radšej vyrazte skôr a vytvorte si dostatočnú časovú rezervu. Ľahko sa môže stať, že dostanete šmyk, nedáte prednosť a poškodíte si podvozok auta.
Vtedy vám nebude ostávať nič iné, len ísť s autom do servisu a tam vám pomocou dobrého priamočiareho pohonu auto zdvihnú a na základe toho zistia, do akej miery je auto poškodené.
Mikrospánok
Vodiči kamiónov, ale aj pracujúci v zahraničí jazdievajú pravidelne aj cez noc. Ak si sadnú za volant aj napriek tomu, že majú za sebou náročnú smenu, ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov premávky.
Práve mikrospánok ročne zabije niekoľko nevinných ľudí na cestách, preto ak pracujete v noci, resp. nevyspali ste sa cez noc a napriek tomu musíte ísť za volant, zvážte, či je toto rozhodnutie naozaj správne.