Už je to nejaký piatok, odkedy ľudia prestali chodiť ročne iba na jednu dvojtýždňovú dovolenku. S príchodom lacných leteckých liniek sa rozšíril fenomén víkendového cestovania. Aby ste si užili bezstarostné chvíle, myslite na cestovné poistenie. Prečo je dobré mať krátkodobé cestovné poistenie a aké sú možnosti?
Odkedy sme členským štátom Európskej únie a vy cestujete do ďalšieho štátu EÚ alebo Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórsko, Švajčiarsko, Island…), platí aj vám zdravotná karta, ktorú požívate tu na Slovensku.
Ale, pozor! Karta poistenca vám v zahraničí síce dobre poslúži na základnú zdravotnú starostlivosť, ktorá vám bude poskytnutá bezplatne (základné zdravotné úkony a jednorazová návšteva u lekára), ale ak sa vám nedajbože stane väčšie nešťastie – napríklad autohavária na chorvátskej či rakúskej diaľnici a vy skončíte v nemocnici aj na pár dní – vtedy je lepšie mať uzavretú poistku, či už v podobe krátkodobého cestovného poistenia, alebo celoročného cestovného poistenia.
Náklady na vaše liečenie môžu byť oveľa vyššie ako pokrýva základné zdravotné poistenie s kartou poistenca.
Pred zimnou sezónou myslite aj na hroziace úrazy na lyžovačkách za hranicami, či už v Rakúsku, Taliansku, francúzskych Alpách, alebo severe Španielska.
Aké sú možnosti poistenia?
Keď si pozriete ponuky poisťovní, rýchlo zistíte, že trh ponúka niekoľko balíkov pre tento typ cestovaného poistenia. Prirodzene, balíky sa delia aj podľa oblasti, kam cestujete, či je to Európa alebo zvyšok sveta (napríklad idete na týždeň do USA, Kene alebo na Phuket).
V základnom balíku vám poisťovne poskytnú krytie liečebných nákladov v zahraničí (pre Európu aj svet), čo zahŕňa nielen nevyhnutne vynaložené náklady na vaše ošetrenie (akútne ochorenia alebo úraz), ale kryje vám v prípade potreby aj náklady na hospitalizáciu, prepravu do nemocnice, diagnostiku, zdravotný materiál, lieky.
Súčasťou tohto balíka je aj ambulantný prevoz na Slovensko (čo zvykne byť poriadne vysoká položka, ak ste bez poistenia) a v najhoršom prípade aj preprava telesných pozostatkov na Slovensko.
Vyššie kategorizované balíky krátkodobého cestovného poistenia vám poskytnú aj poistenie batožiny, zničenia či krádeže cestovných dokladov, ale takéto poistenie kryje aj úmrtie a trvalé následky úrazu – čo znamená, že poisťovňa vám vyplatí dohodnuté poistné plnenie.
Niektoré poisťovne vám vedia ponúknuť poistenie rekreačných športov (lyžovanie, snowbording) a turistku aj bezplatne, čiže ju máte už v cene cestovného poistenia. Rovnako vedia pridať aj neobmedzené asistenční služby, kým za iné pripoistenia si už nejakú tú sumu (hoci len nízku) doplatíte. Vždy je dobré si pozrieť ponuku, čo sa dá vyskladať a všetko bezplatné si tam prihodiť (aj keď to môže vyzerať ako úplne nepotrebná položka).
Tie najvyššie balíky cestovného poistenia zahŕňajú aj poistenie právnej pomoci (či kaucie), technickú pomoc či zodpovednosť za škodu – čo znamená pokryté náklady na právnu pomoc a zastupovanie advokátom pred súdom, zabezpečenie odťahu auta v prípade problémov (toto platí zväčša len pre územie Európy) či uhradenie nákladov za škody, ktoré spôsobíte tretej osobe (napríklad pri autonehode).
Ako na to a ako si vybrať typ poistenia?
Poistenie si môžete uhradiť dnes už aj online alebo si klasicky zájdete buď do pobočky tej ktorej poisťovne, ale do ľubovoľnej cestovnej kancelárie, ktoré už majú zmluvy s jednotlivými poisťovňami. Môžete poistiť seba ako jedinca, ale sú aj možnosti poistiť celú rodinu, takže nemusíte pre každého člena zvlášť vybavovať poistku, respektíve ich po jednom posielať do poisťovne.
Typ poistenia si vždy vyberte podľa toho, čo budete na cestách robiť. Zvážte všetky faktory. Pokiaľ idete lyžovať alebo idete na turistiku do hôr, prípadne ste sa rozhodli pre rybačku v Škandinávii, základný balík poistenia vám asi stačiť nebude. V prípade týchto aktivít je určite dobré myslieť aj na poistenie batožiny (aj dokladov), lebo tej máte na lyžovanie či rybačku v Nórsku dosť.
Ak robíte rizikové športy (rafting, kajaking, cyklokros a podobne), pripoistite sa. Len tak pre zaujímavosť, patrí do toho aj plavba na otvorenom mori. Rovnako ak idete ako horolezec do hôr, vtedy sa oplatí mať poistenie na záchranu v horách, lebo tá naozaj nie je za babku nikde na svete.
Zvážte tiež možnosť poistenia zodpovednosti za škody, najmä ak idete autom (vtedy je dobré myslieť aj na ponuku technickej asistencie) alebo keď si plánujte v zahraničí na niekoľko dní prenajať auto. Zvážte vyššiu kategóriu, ak sa idete potápať v Jadranskom mori – ak sa idete potápať mimo Európy, balík už zahŕňa väčšinu položiek.
Opatrnosť je vždy na mieste
Nepodceňujte nebezpečenstvo a pripoistite sa, ak viete, že robíte rizikové aktivity. Na opatrnosť azda netreba pobádať, ale na poistenie sa pred cestou áno. Nestojí to až tak veľa, ale v prípade núdze ho budete považovať za dar z neba.