Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých automobilový priemysel zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu. Aj o tých najzásadnejších otázkach často rozhodujú zdanlivé detaily – jedným takým sú aj nože v tejto oblasti. Aký materiál sa najčastejšie používa, ktoré čepele sú najvhodnejšie? Dokážu nôž nahradiť aj nožnice?
Aký materiál čepele je najvhodnejší
Nože pre automobilový priemysel nájdeme na trhu najčastejšie s čepeľami zo zliatin, pretože čisté kovy disponujú nevhodnými vlastnosťami pre tento spôsob použitia. Najbežnejšou zliatinou je uhlíková a nehrdzavejúca oceľ, ktorá je typická svojou odolnosťou a dlhou životnosťou.
Okrem ocele sa však často používajú aj keramické čepele. Tie sú povestné najmä svojou tvrdosťou – na Mohsovej stupnici tvrdosti sa pohybujú na úrovni 5 – 6 bodov. Určené sú hlavne na rezanie kartónov či tvrdších i mäkkých plastov.
Zabúdať však nemožno ani na tvar čepele – tú je ideálne vybrať nielen podľa materiálu, na ktorý budú použité, ale aj podľa typu činnosti – iný tvar je vhodný pre orezávanie, iný pre vyrezávanie.
Nožnice na textílie a tkaniny
Zaujímavou alternatívou rezačiek textilu a nožov sú nožnice so špeciálne prispôsobenými čepeľami na strihanie i pevnejších materiálov ako kevlar, guma či sklené a karbónové vlákna. Nakoľko pri práci dochádza k nadmernému zaťaženiu, ich čepele bývajú často obalené v keramickej vrstve oxidu kremíku.
Tá nožniciam pomáha udržať ostrie čo najdlhšie v dobrej kondícii a zároveň znižuje jeho opotrebenie. Okrem toho táto kremíková vrstva zabraňuje znečisteniu, čo je veľkou výhodou najmä pri strihaní zlepených materiálov.
Čo sa týka samotnej manipulácie, nožnice v porovnaní s nožmi prinášajú nové možnosti a v niektorých prípadoch aj väčšiu mieru flexibility.
Príslušenstvo, ktoré uľahčí prácu
Samozrejmosťou na pracovisku by mal byť dôraz kladený na bezpečnosť – pri používaní nožov určených pre automobilový priemysel dochádza často k výmene čepelí.
Zamestnávateľ by preto mal zaobstarať pre svoj tím aj bezpečnostné boxy na použité čepele, ktoré umožňujú nielen jednoduché odlomenie, ale aj jej bezproblémové uskladnenie.
V servisoch či automobilkách sa stretneme tiež s činnosťami, na ktoré existujú vhodnejšie nástroje ako nože a nožnice – jednou z nich je napríklad odstraňovanie vtokov na plastových dielcov. Kliešte špeciálne na to určené sú nielen praktickejšie a bezpečnejšie, ale zároveň umožňujú dostať sa na ťažko prístupné miesta.
Máte záujem o kvalitné automotive nože a príslušenstvo či chcete poradiť s ich výberom? Navštívte internetovú stránku www.techni-trade.sk spoľahnite sa na rady skúsených odborníkov.
(zdroj obrázka: pexels.com)