Ruku na srdce, koľkí vodiči si dávajú pozor na dostatok dezénu v pneumatikách? Mnohí na to zabúdajú, prípadne to podceňujú. Aby ušetrili, jazdia na tých istých pneumatikách aj o niekoľko rokov viac, akoby mali. Časom sa však pneumatiky opotrebujú, pričom dezén prestáva spĺňať zákonom stanovené hodnoty.
Nie je to len o komforte, nakoľko pneumatiky strácajú na kvalite, ale takisto je to veľmi nebezpečné. Navyše, za nesplnenie bezpečnostných predpisov môžete dostať pokutu. Ako to s tým dezénom teda je?
Predpísaná hĺbka dezénu
Povedzme si najskôr o tom, aké rozmery by mal vlastne dezén spĺňať. Je mnoho vodičov, ktorí nevedia, aká hĺbka dezénu je optimálna a akú minimálnu hĺbku musí dezén pri pneumatikách spĺňať.
Predpísané rozmery sú nasledovné:
-
- letné pneumatiky na osobných vozidlách do 3,5 tony musia mať dezén s hĺbkou minimálne 1,6 mm
- zimné pneumatiky na osobných vozidlách do 3,5 musia mať dezén s hĺbkou minimálne 3,0 mm
- u motoriek závisí od konkrétneho prípadu, ale hĺbka dezénu by sa mala pohybovať približne od 1,0 až 1,6 mm
Vo vyhláške Ministerstva dopravy č.135/2018 Z. z. si viete dohľadať viac podrobností o cestnej technickej kontrole.
Ako si zmerať hĺbku dezénu
Už pri samotnej kúpe ojazdeného auta si viete popri kontrole auta skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatík. Prípadne pri kúpe ojazdených pneumatík tak viete zistiť, ako veľmi sú opotrebované.
Hĺbka dezénu sa meria pomocou merača hĺbky dezénu. Ak ho so sebou práve nemáte, nevadí. Použiť môžete napríklad 2 eurovú mincu. Jej strieborná časť má presne 4 mm, takže ak ju schováte do dezénu minimálne po lem, vaše pneumatiky sú ešte v poriadku a spĺňajú predpísané rozmery. Ak by to malo byť menej, je na čase zvážiť kúpu nových pneumatík.
TIP: Moderné pneumatiky majú v dezéne aj náliatky, ktoré indikujú maximálne povolené opotrebenie. Ak teda vidíte, že je dezén na ich úrovni, takisto je vhodné vymeniť staré pneumatiky za nové.
Dôležitosť dodržiavania predpísanej hĺbky dezénu
Dôvodov, prečo je dodržiavanie predpísanej hĺbky dezénu tak dôležité, je hneď niekoľko. Nie je to len ekonomické hľadisko, nakoľko sa vyhnete pokute, ale aj bezpečnostné. Povieme si o nich viac.
Nebezpečenstvo šmyku
Ak majú vaše pneumatiky nedostatočnú hĺbku dezénu, vzniká vám riziko aquaplaningu, čo je strata kontroly nad vozidlom. Predlžuje sa ním brzdná dráha, pričom udržať sa na mokrom povrchu vôbec nebude také ľahké, vďaka čomu sa posádka vozidla dostáva do nebezpečenstva.
Pokuta je tak v tomto prípade nič oproti tomu, akému riziku vystavujete seba a svojich najbližších. Vedeli ste, že brzdná dráha sa pri nedostatočnom dezéne pneumatiky môže až strojnásobiť? To môže byť rozhodujúci faktor pri následkoch dopravnej nehody.
Riziko získania pokuty
Pri nevyhovujúcom dezéne vám vzniká aj riziko pokutovania od policajtov. Možno si poviete, že veď si to ani nemajú ako všimnúť, no opak je pravdou. Skúsený človek si opotrebovanú pneumatiku všimne hneď. Ak je opotrebovaná už naozaj dosť, tak si ju všimne aj laik.
A ako je to s výškou pokuty? Podľa zákona môžete dostať pri nedostatočnej hĺbke dezénu pokutu do výšky 60 eur.
Dávajte si na dezén pozor
Aj keď máme zákonom predpísané minimá, naozaj je lepšie držať sa hodnoty aspoň 3 až 4 milimetre. Nové pneumatiky majú hĺbku dezénu okolo 9 mm, pričom už zníženie na polovicu vám môže brzdnú dráhu zdvojnásobiť.
Mnoho autoservisov odporúča vodičom meniť pneumatiky za nové už pri hĺbke dezénu 4 mm. Nehazardujte preto so svojimi životmi a dbajte na vašu bezpečnosť na ceste. Ak máte čo i len menšie podozrenie, že vaše pneumatiky nie sú spoľahlivé, čo najskôr ich vymeňte.