Povinné zmluvné poistenie je nutné, to vie každý vlastník auta. V minulom roku však vstúpili do platnosti viaceré podstatné zmeny týkajúce sa práve tohto poistenia. Poznáte ich všetky?
Povinné zmluvné poistenie (PZP) vyplývajúce zo zákona je jednoducho povedané poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú tretej strane, čiže poškodenému, buď na majetku, alebo na zdraví.
V prvom rade teda chráni obete dopravných nehôd. Práve v predmete ochrany sa odlišuje od havarijného poistenia, ktoré môžete, no i nemusíte mať. To, naopak, ochraňuje vás a vaše vozidlo aj v prípade, ak nehodu spôsobíte vy.
Rovnaký zákon okrem toho určuje minimálne limity poistného krytia, ktoré musíte mať stanovené už pri uzatváraní zmluvy. Jednoducho povedané, treba poznať rozdiel medzi havarijnou a zákonnou poistkou.
Možno ste skúsený vodič s najazdenými tisíckami kilometrov, no ignorovať zákonom stanovené poistenie sa vám v žiadnom prípade nevyplatí. Pokuta za neuzatvorenie poistenia po zakúpení auta sa totiž môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur.
A to nehovoriac o súdnom vymáhaní a exekúciách, ktoré by vám hrozili, ak by ste bez poistenia zavinili dopravnú nehodu.
Aj nepoužívané auto treba poistiť
Čo je dôležité si uvedomiť?
Platné povinné zmluvné poistenie potrebujete aj na vozidlá, ktoré pravidelne nevyužívate a máte ich zaparkované niekde v garáži. Základné pravidlo, ktoré si je dobré zapamätať – pokiaľ je auto zahlásené v evidencii vozidiel, zákonné poistenie potrebujete.
Ak máte doma takéto vozidlo a viete, že ho nebudete používať, bude pre vás výhodnejšie, ak ho z evidencie natrvalo odhlásite.
Ako si správne vybrať
Poďme ale k veci. Ako si vybrať poistenie, ktoré bude cenovo výhodné a bude ušité akurát pre vás?
Treba si uvedomiť, že rozhodujúcim faktorom by nemala byť len cena, ale aj rozsah samotného poistného krytia. Často sa stáva, že síce je poistné v momente uzatvorenia zmluvy cenovo lacné, no výška krytia a krytie jednotlivých rizík v základnom balíčku nie je.
Ak váhate, ktorú poisťovňu si zvoliť, skúste sa poradiť s priateľmi či kolegami, ktorí vlastnia auto už nejaký ten piatok.
Zorientovať sa na trhu a vybrať si správne vám môže pomôcť poistná online kalkulačka. Jednoducho do nej vpíšete všetky potrebné informácie a technické údaje o aute a tá za vás porovná hneď niekoľko druhov a variantov poistného.
Každá poisťovňa ponúka rôzne formy a „balíky“ poistenia s rôznymi minimálnymi limitmi, prispôsobené vašim konkrétnym potrebám.
Či už ste víkendový vodič, alebo pravidelne jazdíte do zahraničia. Možnosti sú dnes široké, nepodceňujte kvalitný prieskum ponúk.
Ako ušetriť na poistení?
Dá sa teda vôbec na poistnom efektívne ušetriť? Usporiť peknú čiastku môžete napríklad na asistenčnej službe. Bežne je súčasťou poistenia, vybrať sa dá medzi bežnou a nadštandardnou, ktorá je finančne náročnejšia.
Ak však ale viete, že tieto služby v prípade nehody nevyužijete, alebo máte uzatvorené platné havarijné poistenie, jednoducho si vyberte poistenie, ktoré asistenčnú službu v balíku nemá zahrnutú.
Namiesto papierovej zmluvy skúste zvážiť uzatvorenie poistenia elektronickou formou. Mnohé poisťovne ponúkajú rôzne bonusy či dokonca nižšiu cenu pri uzatváraní zmluvy cez internet priamo na webovej stránke.
Rovnako, ak ste so svojou dlhoročnou poisťovňou spokojný, skúste sa informovať o vernostných odmenách.
Nepomýľte si bielu kartu so zelenou
Po výbere poisťovne a uzatvorení najvýhodnejšieho poistenia pre vás si nezabudnite skontrolovať doručenie dokladov, teda bielej a zelenej karty. Tie, ktoré vám pošle poisťovňa mailom, platia totiž iba na obmedzený čas, zvyčajne je limit daný na obdobie 30 dní.
Používať vozidlo môžete, samozrejme, aj s nimi, stačí si ich vytlačiť a mať v aute po ruke.
Rozdiel medzi kartami
Obe budete potrebovať pri kontrole, preto si ich nikdy nenechávajte doma, inak vám hrozí mastná pokuta. Rozdiel je v tom, že bielu kartu budú od vás vyžadovať pri kontrole v rámci Slovenskej republiky a zelenú zase v zahraničí.
Do systému zelených kariet patrí väčšina krajín Európskej únie. V prípade, že máte smolu, je dobré vedieť, čo robiť v prípade straty zelenej alebo bielej karty.
Výpoveď zo zmluvy si premyslite
Niekoľko pravidiel platí aj vtedy, ak chcete platné poistenie zrušiť alebo prejsť rovno k inej poisťovni. Zmluva sa bežne uzatvára na neurčitý čas, zmeniť poskytovateľa môžete však až po roku.
Štandardne je potrebné informovať o výpovedi poisťovňu v dostatočnom predstihu, najlepšie šesť týždňov pred ukončením platnosti zmluvy. Nezabúdajte, že rozhoduje dátum prijatia obálky poisťovňou, a nie dátum podania na pošte.
Zmeniť poisťovňu sa dá aj iným spôsobom, a to tak, že neuhradíte poistné v rámci aktuálneho poistenia. Poisťovňa vám zmluvu následne vypovie.
Dajte si však pozor, toto platí len pre zmluvy uzatvorené až po 1. apríli 2015, keď došlo k schváleniu zmeny v predmetnom zákone.
V dnešnej dobe je dokonca možné mať súbežne platných niekoľko poistení. Ak napríklad riešite nové poistenie, no zároveň nechcete prísť ani o to pôvodné, platné budú podľa našej legislatívy obe.