Spoločnosť Nissan Europe dnes predstavila vzrušujúci pohľad do budúcnosti: prvý návrh úplne prepojenej vízie budúcnosti mobility, na ktorom pracuje s renomovanými architektmi zo spoločnosti Foster + Partners.
Ako bude vyzerať čerpacia stanica budúcnosti
Významné partnerstvo výrobcu svetovo najpredávanejšieho 100% elektromobilu s popredným architektonickým štúdiom vyústilo do myšlienky, že čerpacou stanicou budúcnosti by mohlo byť vozidlo samotné.
V ohromujúcom dvojminútovom videu, kde hlavnú úlohu hrá najpredávanejší Nissan LEAF a futuristický koncept IDS, vizionársky koncept spoločnosti Nissan, skúma ako stále vyvíjajúce sa technológie ovplyvnia náš život.
Spolupráca v podobe rok trvajúcich konzultácií ponúka náhľad do predstavy spoločnosti Nissan o budúcej mobilite – o svete fungujúcich technológií na pilotované riadenie s nulovými emisiami, kde automobily komunikujú s okolitým prostredím.
Náhľad do dizajnovej štúdie je predstavený na tohtoročnom 86. medzinárodnom ženevskom autosalóne.
Paul Willcox, Nissan Europe k tomu hovorí:
„V technológiách je ukrytých množstvo odpovedí na výzvy, pred ktorými dnes v mestách stojíme. Skutočnú silu týchto technológií sme ale schopní vidieť až vo chvíli, keď sa nám ich podarí účinne včleniť do života.
Na čele technológií s nulovými emisiami sa pohybujeme už od roku 2010. Tým sa ale naša vízia nekončí. Veríme, že budúcnosť dopravy závisí tak od infraštruktúry, ako aj od okolitého prostredia. Hľadáme preto reálne a fungujúce riešenia.“
Vízia skúma prostredníctvom implementácie škály priekopníckych technológií spoločnosti Nissan, ako bude možné skombinovať systém vehicle-to-grid, ukladanie energie v batériách, bezdrôtové nabíjanie, technológie autonómnej jazdy a bezdrôtové dátové pripojenie.
Prepojenie týchto systémov prinesie revolučné zmeny do využívania a distribúcie energie v hlavných mestách Európy.
David Nelson, hlavný projektant spoločnosti Foster + Partners, k tomu hovorí:
„Integrácia technológií nulových emisií do mestskej zástavby je pri budovaní inteligentnejších a udržateľnejších miest nevyhnutná. Záväzky preto musia siahať oveľa ďalej než len k automobilom. Musia byť stredobodom všetkej našej činnosti.“
Potreba udržateľnej a inovatívnej siete dopĺňania pohonných prostriedkov nadobúda na význame s tým, ako sa trh presúva smerom k alternatívnym zdrojom, ako je elektrická energia.
Viac než polovica (54 %) dnešnej populácie žije v mestách. Do roku 2050 to bude dokonca sedem ľudí z desiatich. Vytvorenie infraštruktúry, ktorá bude tento rast podporovať, je preto pre nás imperatívom.
Nissan v súčasnosti skúša systém vehicle-to-grid v Európe, ktorého súčasťou budú aj znovu použité batérie. Vďaka tomuto systému budú vozidlá vodičov fungovať ako „zásobárne energie“ schopné túto energiu ukladať, využívať alebo ju vrátiť späť do siete.
Podľa predpovedí bude do roku 2050 možné pokryť takmer celú energetickú spotrebu planéty z obnoviteľných zdrojov.